Odkryj, poznaj i zaakceptuj łuszczycę!

Ruszyła kampania społeczna „Odkryj, poznaj i zaakceptuj łuszczycę”, której celem jest edukacja na temat łuszczycy i walka ze stygmatyzacją. Na tę przewlekłą, niezakaźną chorobę cierpi ponad milion Polaków. 

Kampanie zainaugurowano podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Unię Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS w ramach obchodów Światowego Dnia Chorego na Łuszczycę, który przypada na 29 października.

W ramach kampanii wystartowała strona internetowa (http://luszczyca.edu.pl), na której można m.in. poznać bohaterów nowej kampanii na temat łuszczycy zatytułowanej „Odkryj, poznaj, zaakceptuj”.

Folder z historiami pacjentów powstał z myślą o chorych, ich rodzinach, bliskich i przyjaciołach, ale także o osobach, które o łuszczycy wiedzą niewiele i dzięki publikacji dowiedzą się, że wsparcie społeczne i akceptacja dla osób cierpiących na łuszczycę jest bardzo ważna. Powstał po to, by pokazać, że choroba nie jest piętnem, a doświadczeniem.

Historie zostały uzupełnione o fotografie naszych bohaterów – dwie kobiety i dwóch mężczyzn, którzy mają za sobą spory bagaż doświadczeń z łuszczycą. Postanowili podzielić się ze światem swoimi przeżyciami – losami, których bieg niewątpliwie odmieniło pojawienie się łuszczycy. Pokonali towarzyszący tej chorobie wstyd i zechcieli pokazać swoje młode, piękne twarze dla wyższego dobra. Dobra innych, którzy są na początku swojej choroby lub czują tylko ograniczenia, ból i strach. Bohaterowie mają za sobą różne etapy nasilenia choroby, różne przeżycia, smutne doświadczenia z leczeniem, czy przejawy stygmatyzacji.

Życie z łuszczycą nie jest łatwe, szczególnie w Polsce. Jednak jak pokazują bohaterowie kampanii – wszystko zależy od akceptacji choroby i prawidłowego leczenia. Wtedy można cieszyć się życiem w pełni.

Kampanii towarzyszy także spot z udziałem kabaretu AniMruMru.


Największa w Polsce baza organizacji pacjenckich. Skorzystaj z wyszukiwarki i sprawdź informacje o stowarzyszeniach i fundacjach kierujących swoją pomoc do osób chorych i ich rodzin.